image

Kako i zašto je Peking pregazio Detroit: Budućnost automobila u kandžama kineskog zmaja

Dok su Evropa i Amerika verovale da će Kina zauvek ostati samo izvor jeftine radne snage, Peking je tiho gradio tehnološku dominaciju, počev od eksploatacije retkih metala i proizvodnje baterija, preko subvencija i obrazovanja, pa do električnih automobila koji danas potiskuju Zapad sa sopstvenog tržišta

 

“Putovanje od hiljadu milja počinje jednim korakom“. Istrajnost je jedan od temelja kineske filozofije i ova čuvena poslovica Lao Cea može da se primeni i na nešto što je veoma udaljeno od ovog kineskog filozofa iz petog veka pre nove ere, na električni automobil. Trenutna dominacija Kine u ovoj oblasti ima korene još od vremena Mao Cedunga,

[...]


Da biste pročitali ceo članak potrebno je da se ulogujete na svoj nalog. Vi znate ko smo mi, gledate nas na malim ekranima, a sada i na aplikaciji SAT HUB. I mi bismo voleli da se upoznamo sa vama tako što ćete se ili ulogovati na svoj nalog ako ga imate ili se registrovati što je vrlo jednostavno. Klikom na „Registruj se“ za samo nekoliko trenutaka, potpuno besplatno, postajete deo velike zajednice.
 

Komentari

Prijavite se da biste mogli komentarisati!

Vladimir Bogdanović

24.6.2026. 16:21

Treba učiti od najboljih! Kinezi to rade decenijama, a polako dolaze u poziciju da budu oni od kojih će drugi učiti.👏

Жељко Лончар

23.6.2026. 21:58

Кинези су само применили својевремено амерички метод да покупе из целог света најбоље стручњаке и да их користе за свој развој. Једино што су кинези поред светских већу пажњу усмерили на своје стручњаке које су усавршавали по целом свету и онда их искористили за сопствени развој и ту сад више нема повратка на старо, свидело се то нама или не. И још су успели да направе неку чудну комбинацију "комунистичког капитализма". Остаје нам само да видимо како ће се ствари убудуће дешавати и ако можемо да нешто научимо из тога и да се прилагодимо.

Zoran Kostović

23.6.2026. 19:42

Tuzno je da posle 50 godina komunjarske torture u ovoj zemlji se neki jos uvek dive tom rezimu. Zato smo tu gde smo...

Nikola Anđelković

24.6.2026. 12:02

👍👍👍

Predrag Baturan

23.6.2026. 17:24

Odlična analiza. Bojim se da će po Zapad u budućnosti biti još gore. Svaka čast kinezima. Nisam njihov fan (za sada) ali im skidam kapu.

Dragan Miljković

23.6.2026. 17:13

odličan tekst, Kina je uzor za sve države sveta, kako u privredi tako i u sistemu upravljanja državom. Truli kapitalizam treba da propadne

Zoran Kostović

23.6.2026. 17:41

Pa oni su u svoju drzavu i ekonomiju uveli truli kapitalizam ali i imperijalizam! Gledaju samo svoj licni interes i to na stetu svih drugih. Brzo su uspeli da postanu sve ono cega su se do pre pola veka gnusali

Aleksandar Belić

23.6.2026. 17:33

Po čemu je uzor? Probudite se nije 56. Kina nije komunistička država već 50 godina. To je najkapilatlistička drža na svetu, ko ka se uzdigla na krvi svojih stanovnika. Da li će se to na kraju isplatiti, videćemo. To što se Kina zove kominističkom ne znači da više jeste, probudite se Tito je umro Berlin skoro zid je pao, nam komunizma.

Nebojša Stojanović

24.6.2026. 15:18

👍🏻

Željko Hudi

24.6.2026. 14:03

Kineski zmaj

Milan Paroški

24.6.2026. 10:52

👍

Nenad Stojanovic

24.6.2026. 10:24

👍

Miloš Vujičić

24.6.2026. 10:15

👍

Ostoja Zivkovic

24.6.2026. 10:12

bravo

Sladjan Simeonov

24.6.2026. 10:06

👍

Vladan Mrvić

24.6.2026. 02:08

Dobra analiza.

Djurasin Sasa

23.6.2026. 22:17

👍👍

Slaviša Miladinović

23.6.2026. 20:27

👍

Novica Petrović

23.6.2026. 20:12

👍

ivica pantic

23.6.2026. 20:10

tema iz političke ekonomije posmatrana sa stanovišta globalne auto industrije sa posebnim osvrtom na kini kao vodecoj sili industriji ev. Koliko je neka zemlja napredna i koliko ima napredne tehnologije govori vojna tehnika. Da je sve tako njihova vojna tehnologija bila primenjiva na mnogim žarišta sveta. Dakle sve što naprave jeste napredno, ali ne i dovoljno ispitano da bi se govorilo o dugovecnom kvalitetu sto je najbitnije - vremenski resurs u eksploataciji. To je slučaj i sa automobilima. Vreme pokaže kvalitet.

Zarko Savatić

23.6.2026. 19:11

👍👍

Ostoja Zivkovic

23.6.2026. 19:08

dobar tekst

Dragan Stojanović

23.6.2026. 18:33

👍

Dragan Nikolić

23.6.2026. 18:25

👍

Marjan Pejic

23.6.2026. 18:08

👌

Željko Hudi

23.6.2026. 17:54

Kinezi grabe velikim koracima nezaustavljivo

Miloš Vujičić

23.6.2026. 17:52

👍

Nikola Anđelković

23.6.2026. 17:49

😂😂😂 Pa nema kraja ovim ludorijama🤕🤕🤕 Kakvi zmajevi kakvi bakrači... Nikad, zapamtite nikad oni neće biti predmet želja i uživanja kod pravih ljubitelja i poznavalaca niti će zauzeti primat u Evropi i razvijenom svetu...(razvijenost nije samo zgrada koja šljašti) Čemu ti preuzeti navalentni tekstovi ako to nije vaš stav...A vi nikad ali nikad ne kažete svoje mišljenje i onda da stanete iza njega pa da vidimo ko je ili ko će biti u pravu...(a i da ih kupite i vozite malo) Ovako danas zmaj, sutra bmw , onda mercedes opet hara, pa suzuki pravi odnos uloženo dobijeno...(tu je zmaj višak) Kao deca,nigde nešto smisleno sa stavom... Neozbiljni ste ali ste me bar nasmejali, odo da se kupam, ćao...😎💫🥂

Johnny Hazard

23.6.2026. 19:06

u kom si ti filmu, pa vecina tradicionalnih evropskih brendova se drži "zubima za vetar", gde su sada Alfa Romeo, Lancia... to sto Kinezi nemaju tradiciju , to im je adut. ako se dobro prodaje, samo štancuj, ako ne onda menjaju ili gasi. ne kupuju se masovni automobili za uživanje nego da se preveze iz tačke A u tačku B

Nikola Anđelković

23.6.2026. 19:21

Ma jok, prijavio sam da sam na odmoru pa se bodovi sami zbrajaju 😂😂😂 Gotovo, ugasio sam sam sebe 😂😂😂

Nikola Perović

23.6.2026. 18:36

Гледаш ли патроле?

Pero Balać

23.6.2026. 17:49

👍👍👍👍💪

Миљан Јошановић

23.6.2026. 17:42

👍👍💪💪💪

dragan stjepic

23.6.2026. 17:41

👍

Милош Mицић

23.6.2026. 17:40

👍👍👍

Ksenija Vučković

23.6.2026. 17:39

Kada imš dobar plan, resurse i naravno znanje sve je dostižno.

Vladimir Kalinic

23.6.2026. 17:37

Istina

Zoran Milanovic

23.6.2026. 17:37

👍

MILOVAN ALEKAIC

23.6.2026. 17:34

Wow, svaka cast na analizi!

Milos Mirjanic

23.6.2026. 17:25

Izgleda da Evropa to jos nije shvatila( iako je vec zasnila) nudeci nam svoje automobile sa vecom pocetnom cenim i naravno manjom baterijom npr.Skoda Epiq ali sada su usvojili i zvanicno dokument kupujmo Evropsko( stim da se nisu bunili dok su prodavali svoja vozila u Kini, koje licemerje) iako im Tranp lupa carine, a i jednom je prilikom rekao, "Ja ne videh Americke automobile da se voze po Evropi". Izgleda da se Stelantis dozvao pameti pa saradjuje sa Kinezima, ali kako glasi stara izreka, "Ako ne mozes da ih pobedis, ti im se pridruzi"😉

Aleksandar Belić

23.6.2026. 17:35

Šta Evropa da radi? Da napravi konc logore od fabrika ko kina? da spusti plate? da uvede robovski rad? Da prekoputa svaki pedalj kontinenta za minerale, da devastira prirodu? Da rasejana ljude? Sve je to kina radila i radi? Kako mislite da su došli do šake pirinča do ovog sad?

Vladimir Djokic

23.6.2026. 17:18

🤔👍

Zeljko Dokic

23.6.2026. 17:17

ako i treba da ih pregazi kinezi osvajaju trzista

Goran Stevčevski

23.6.2026. 17:13

👍Odličan tekst, surova realnost današnjice… 🧐

dejan naumoski

23.6.2026. 17:12

👍👍👍

Marko Mađarev

23.6.2026. 17:12

🤔🤔🤔

Goran Milošević

23.6.2026. 17:12

Tržišna utakmica nikad ne prestaje!!!

Ivan Mihajlovic

23.6.2026. 17:11

👍

nenad vucenovic

23.6.2026. 17:09

👍

Mile Stanojevic

23.6.2026. 17:07

👍

Boban Stamenković

23.6.2026. 17:07

Ozbiljna strategija, uspela za sada

Goran Ivačković

23.6.2026. 17:04

👍🏻

Mirko Radovic

23.6.2026. 17:02

👍

Darko Simić

23.6.2026. 17:02

🤔

Zoran Bogosavljevic

23.6.2026. 17:01

👍💯

Sladjan Simeonov

23.6.2026. 17:01

👍